Cisza medytacji

Kto skąpo sieje, ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie. Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg. [2 Kor 9, 6-7]

Medytacja jest drogą do naszego wnętrza, sposobem dotarcia do fundamentów naszego bytu, po to aby znaleźć tam pokój, ciszę i ukojenie. W swej istocie jest ona sposobem uczenia się uważności, bycia czujnym, aby nie przeoczyć tego co naprawdę ważne w życiu. Drogą do tej czujności jest cisza. Milczenie. Z tego między innymi powodu medytacja jest sporym wyzwaniem dla ludzi naszych czasów. Wiele osób dzieli się nawet doświadczeniem, że cisza ich przeraża, że boją się ciszy. Warto jednak pamiętać, że do przebywania w ciszy trzeba dorosnąć, ale można się też do niej przyzwyczaić, aby następnie ją pokochać. Wówczas staje się ona przestrzenią naszego odpoczynku, ale także a może przede wszystkim przestrzenią zasłuchania w siebie i w Boga.

Praktyka medytacji jest drogą wprowadzania w ciszę zarówno tę zewnętrzną jak i tę wewnętrzną, o którą dużo trudniej współczesnemu człowiekowi epoki mediów. Jednym z zasadniczych odkryć w praktyce medytacji jest to, że to nie do nas należy wytwarzanie ciszy, że ona już jest. Musimy tylko ją odkryć, wejść w nią po to, aby samemu stać się ciszą. Celem medytacji jest zatem odkrywanie tej ciszy w nas, aby ona mogła objawić się z całym swoim przemożnym bogactwem. Cisza bowiem nie jest – jak sądzą niektórzy – pustką. Każdy, kto doświadczył ciszy i kto w niej zasmakował wie, że cisza obdarowuje nas swoimi owocami. Są one podobne do tych, które wymienia św. Paweł w Liście do Galatów: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie [Ga 5,22]. Paweł Apostoł określa mianem owoców Ducha. Dlaczego zatem owoce ciszy miałyby być podobne do owoców Ducha? Dlatego właśnie, że cisza jest mową Ducha Świętego, przestrzenią Jego działania…

Wewnętrzne wyciszenie, uwolnienie się od niepotrzebnego natłoku myśli, uczuć czy słów a wsłuchiwanie się w jedno powtarzane w ciszy serca słowo (werset) jest najprostszą nauką wsłuchiwania się w Ducha Świętego, który zamieszkuje w naszym sercu i z miłością przemawia do tego serca. Jednym z podstawowych warunków aby usłyszeć ów głos Boga wewnątrz nas jest cisza. Duch Boży bowiem zamieszkuje w ciszy. Medytacja jest zaproszeniem albo raczej odpowiedzią na zaproszenie, aby z pokorą wejść w tę milczącą Obecność i się jej powierzyć. Wówczas będziemy mogli doświadczyć tajemnicy Bożego prowadzenia a także z większą świadomością cieszyć się ową tajemniczą i milcząca obecnością Boga w nas, która, co z zachwytem odkryjemy zacznie nadawać sens, kształt i cel wszystkiemu co robimy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przyjść do Jezusa

Czujność to dynamiczne, wzajemne oddziaływanie serca i zmysłów

Terapeutyczny wymiar medytacji