Cena wolności

Wbrew pozorom najtrudniejszą prawdą, jakiej bronimy się uznać, to prawda o tym, że tak naprawdę każdy nikt z nas w mniejszym czy większym stopniu jest niewolnikiem i że przekonanie o wolności, jakie w sobie nosimy jest nierzadko z wielkim wysiłkiem podtrzymywaną iluzją.



Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: "Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli". Odpowiedzieli Mu: "Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: "Wolni będziecie?"" Odpowiedział im Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. [J 8, 31-36]


największym cudem świata
                         jest życie
otrzymujemy je
                         niby przypadkiem
i czasami nie wiemy
                         co z nim zrobić
pytamy ludzi
ale nikt nie ma
                         gotowej recepty
idą różnymi drogami
                         ale wszyscy błądzą
nie maja pewności

                         że tylko tą drogą
                         trzeba wędrować
mają różne zdania
                         na ten sam temat
tylko kiedy kolejny dzień
przecieka im przez palce
                         czują jak w ich sercach
                         wzbiera niepokój
wiedzą zbyt dobrze
                         że życie można przeżyć
                         tylko raz
a gdy się je zmarnuje
                         nie da się już tego naprawić



A skoro już o stawaniu w prawdzie mowa, to czuję się w obowiązku coś polecić.

To film, który jest manifestem przeciwko upadkowi myślenia we współczesnym świecie. Jest to studium, które dotyka różnych dziedzin życia począwszy od upadku systemu edukacji, poprzez sposób przekazywania informacji do różnych sposobów manipulacji, jakie stosuje się dziś w społeczeństwach demokratycznych, kształtowanych przez liberalizm. Jest to film ukazujący kulisy ideologii przekonanej, że nic nie jest bardziej doskonałe niż niepodzielne rządy rynku i dlatego gotowa jest zwalczać wszelkie argumenty, które mogłyby zdyskredytować ekonomiczną logikę neoliberalizmu. 
Zdecydowałem się zrobić film nie tyle o globalizacji ekonomii - na ten temat powstało już wiele filmów - lecz o globalizacji systemu myślenia. Ten film opowiada o kontroli umysłu, o współczesnych metodach prania mózgu, ideologicznym konformizmie, o wszechobecnej niepodważalności nowego monoteizmu, z jego wyrytymi przykazaniami, płonącymi krzewami i złotymi cielcami.
Angielskie słowo "snare" (pułapka, sidła), ma skandynawskie i niemieckie korzenie, a dosłownie znaczy pętla. Słowo "ensnare" (oplatać, usidlać) wyraża ideę zarówno pułapki, jak i powiązań, co z kolei prowadzi nas do skojarzeń z łączeniem, siecią. Natomiast słowo "neo-liberał" (neoliberalny) jest zbudowane z olbrzymiej, skomplikowanej i splątanej sieci skojarzeń, która powoduje, że polifoniczny głos można teraz usłyszeć symultanicznie, an wszystkich możliwych płaszczyznach: think tanków, systemów edukacyjnych, mediów, partii politycznych, rynków, międzyrządowych organizacji takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy czy Światowa Organizacji Handlu, ponadnarodowych funduszy emerytalnych i innych organizacji inwestycyjnych, partnerstwa itp. Każde ogniowo w tym olbrzymim łańcuchu jest połączone z innym lub odnosi się bezpośrednio do sektora państwowego. Obieg neoliberalnej ideologii, dokonywany przez wszystkie możliwe sposoby jej rozsiewania, doprowadził w efekcie do monopolu na jej istnienie. Poskutkowało to jej uwiecznieniem i masowa indoktrynacją.
                                                                   z wywiadu z reżyserem filmu Richardem Brouillettem

"Film ukazujący spustoszenie, jakie przynosi absurdalna teza neoliberalizmu, że niewidzialna ręka rynku jest rozwiązaniem absolutnie wszystkich problemów i jedyną słuszna "religią " przyszłości."
                                                                                                                            Erwin Wagenhofer 


Ten film to wstrząsający zapis rozmów z wybitnymi intelektualistami, opowieść o mirażu wolności, którym karmi się współczesnego człowieka. Choć stawia on wiele trudnych pytań, nie daje jednak łatwych odpowiedzi. Z pewnością jednak nie pozwala ich zbyć milczeniem i zmusza do poważnej refleksji. Obowiązkowa pozycja dla tych, którym zależy jeszcze na wolności w myśleniu.




ptaki
nie rezygnują z lotu


kwiaty
nie myślą się wyrzec
swoich płomiennych barw


drzewa
ciągle rozwijają
nowe liście


rzeki
nie zatrzymują się
w biegu


czas
jak lawina
gna się od wieków


tylko człowiek
                zwalnia kroku
                ogląda się wstecz
                zawraca 
tylko człowiek
                przerywa śmiech
                depcze wiarę 
                i gubi marzenia
tylko człowiek
              maskę na maskę
              zmienia

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czujność to dynamiczne, wzajemne oddziaływanie serca i zmysłów

Przyjść do Jezusa

Terapeutyczny wymiar medytacji