Pytania o motywy postu

Podobno człowiek współczesny bardzo lubi skupiać uwagę na sobie. Mówi się, że narcyzm jest choroba naszych czasów. Nawet wówczas, gdy ktoś wspomaga jakieś dzieło charytatywne czyni to z większą radością, gdy skierowane jest na niego czyjeś oko a najlepiej jeśli jest to oko kamery telewizyjnej. Dzisiaj w dobie wszechobecnych mediów czy Internetu nawet ze swoich osobistych przeżyć religijnych czyni się chętnie publiczna wiadomość.

Jest to pewnie problem człowieka wszystkich czasów, skoro także Chrystus przestrzegał, abyśmy naszych czynów nie wykonywali na pokaz.

Człowiek skupiony na sobie, zamknięty w ciasnym kręgu egoizmu obumiera duchowo. "Kto chce zachować swoje życie, straci je" - przekonuje Jezus. Z kolei ktoś, kto potrafi żyć dla innych, kto potrafi znaleźć cel swojego życia poza sobą a przynajmniej poza hołdowaniem własnemu ego, rozwija się wewnętrznie. Gdyż ten, kto potrafi tracić swoje życie, ten je zachowuje.(por. Mk 8,27-35)

Chrystus, gdy zapraszał nas do naśladowania siebie nigdy nie obiecywał łatwej drogi. Ale łącząc ją z doświadczeniem krzyża obiecywał jako owoc pełnię życia, jako udział w swoim życiu i zmartwychwstaniu.

Na progu czasu Wielkiego Postu warto zapytać siebie o motywy swoich czynów, także tych pokutnych. Ile w nich miłości Boga i bliźniego a ile miłości własnej?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czujność to dynamiczne, wzajemne oddziaływanie serca i zmysłów

Przyjść do Jezusa

Terapeutyczny wymiar medytacji