Wielkopostne zamyślenia c. d.

Wczoraj, w wielu parafiach odbyła się Droga Krzyżowa ulicami parafii. To wydarzenie, które powoli staje się tradycją, ale ma również wymiar świadectwa wiary i modlitwy wstawienniczej.

Z rozważań Drogi Krzyżowej, jaka miała miejsce w parafii św. Wojciecha w Warszawie, Stacja VII - drugi upadek Jezusa:        

Tradycja potrójnego upadku Jezusa i ciężaru krzyża przywołuje upadek Adama - nasze bycie istotami upadłymi - i tajemnicę uczestnictwa Jezusa w naszym upadku. W dziejach świata upadek człowieka przyjmuje coraz to nowe i często coraz bardziej tragiczne formy. W swoim pierwszym Liście święty Jan mówi o potrójnej drodze, która wiedzie do upadku człowieka: pożądliwości ciała, pożądliwości oczu i pysze żywota. To właśnie w oparciu o te trzy wymiary pożądliwości nowe ideologie budują nowe pogaństwo pragnące usunąć z życia Boga jednocześnie bagatelizując człowieka, który w nic już nie wierząc i niczym się nie przejmując zatraca poczucie swojej tożsamości i godności pochodzącej od Boga.

Pan Jezus dźwiga jednak ten ciężar, coraz to upadając, aby móc przyjść nam z pomocą, aby obudzić nasze serca i sumienia; upada, aby nas podnieść i pomóc zawrócić zagubionemu człowiekowi z drogi bez Boga, która wiedzie donikąd.

Święty Brat Albert Chmielowski pisał: "Nikt nie idzie sam do nieba. Gdy my będziemy starali się kochać Boga ponad wszystko łatwiej sprawimy, że i inni Go przez nas pokochają."

Prośmy w tej stacji, aby Pan dal nam nowe serca, zdolne widzieć niszcząca moc ideologii utkanych z kłamstw. Prośmy też, aby nie dozwolił, by mur materializmu czy egoizmu stał się nieprzezwyciężalny, lecz aby wlewając w nasze serca nadzieję pozwolił nam – jako Jego świadkom -  nieść ją światu i zagubionemu człowiekowi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czujność to dynamiczne, wzajemne oddziaływanie serca i zmysłów

Przyjść do Jezusa

Terapeutyczny wymiar medytacji